בעיות מגבלות ומוזרויות

העבודה עם ריזוגרף מזמנת כמעט תמיד הפתעות והתוצר המודפס יראה שונה מהקובץ הדיגיטלי. אפשר לשלוט בתהליך קצת יותר אם לוקחים בחשבון בשלב תכנון הקבצים את הנקודות הבאות:

כיון שהמכונה מדפיסה כל צבע בנפרד תמיד יהיו בעיות יישור והתאמהבין הצבעים (במיוחד עם כל מעבר של הנייר במכונה). לרב יש סטייהשל עד מ״מ או שניים, לעתים הסטיה קורית בזוית, כך שצד אחד של ההדפס נראה מיושר יותר והצד השני מיושר פחות.


פתרון: כדאי לתכנן את הקבצים כך שיהיו יותר איזורי חפיפה בין צבע לצבע (trapping).

בעיות רגיסטרציה

במיוחד כשמדפיסים דמוי-cmyk, זאת כיון שאין לריזו דיו בצבעי מג׳נטה וציאן (במקומם אנחנו משתמשים בורוד ובכחול בהתאמה).


פתרון: להכיר מראש את טבלאות ערבובי הצבע של הדיו שלנו.

הצבעים לא תואמים 
לתמונה המקורית

המכונה לא תדפיס משטחים גדולים של 100% צבע (זאת מכיוון שיווצר חור גדול מדי בנייר המאסטר והוא לא יצליח להיפרד מתוף הצבע). לעתים המכונה תצליח להדפיס משטחי צבע בגודל בינוני, אבל פיזור הצבע לא יהיה אחיד.


פתרון: להוריד את האטימות במשטחים הגדולים ל-80% או פחות.

משטחים גדולים של צבע

לעתים ישארו סימני דיו בהירים דמויי מסילה בחלק הקדמי של הדף. זה קורה בדרך כלל בהדפסות דו-צדדיות כאשר הגלגלת המזינה את הדפים למכונה מתלכלכת בדיו כשהיא נוגעת במשטחי צבע גדולים.


פתרון: לתכנן את הקובץ כך שהחלק העליון של הקובץ (שנכנס ראשון ויוצא ראשון בהדפסה) לא יכיל משטי צבע גדולים. ניתן גם תמיד למחוק את הסימנים עם מחק גומי.

סימני גלגלת

כאשר הדימוי קרוב מדי לשולי הדף, קצות הדימוי ייראו דהויים, קטועים, לא אחידים, זאת כיוון שאיזורים אלה משמשים את גלגלי המכונה להזין דפים פנימה.

פתרון: לשמור על מרחק ביטחון משולי הפורמט.

קצוות דהויים

הדיו מבוסס הסויה של ריזו לעולם לא מתייבש לגמרי (בדומה לדיו המשמש בהדפסת עיתונים), לכן הדפסות נוטות להמרח ולצבור סימני אצבעות, במיוחד אם מדובר בכיסויי צבע רחבים או בפורמטים מדופדפים.
 

פתרון: להדפיס מעל הדימוי צבע שקוף בהדפס רשת או לאמץ את אופיים הארעי של ההדפסים. לא מומלץ לקבע את הדימוי בפיקסטיב, הוא עלול לשנות את הצבעים.

מריחת דיו

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

 פונט פרוטגוניסט שבשימוש עוצב על-ידי גל זוננפלד

zohara riso print